LOKALITA

Chata sa nachádza na severe Slovenska-Orave,v chatovej osade Oravice-časť západných Tatier-Roháče,v tichej lokalite, priamo v lese. V blízkosti sa nachádza aquapark spolu s lyžiarským strediskom ako aj množstvo turistických chodníkov v okolitej prírode.

Meander Thermal Park Oravice

Aquapark v Oraviciach je od chaty Sofia vzdialený iba 500 m.

V areáli aquaparku sa nachádza niekoľko relaxačných bazénov s teplotou 35 – 37° C, plavecké ako aj whirpool bazény. Aquapark má vybudovaný tobogán s dĺžkou 100m, bazény sú vybavené vodnými atrakciami (umelé vlny, perličkové sedadlá a lavice, gejzír, vodný hríb, chrliče, masážne trysky). Priamy vstup z budovy a bazénov umožňuje kúpanie v každom počasí a takisto v každom ročnom období. Pre viac informácií navštívte www.aquaparkoravice.sk.

 

Termálne kúpalisko Oravice

Pôvodné termálne bazény geotermálneho vrtu v Oraviciach sa nachádzajú vedľa areálu Aquaparku Thermal Oravice, približne 400m od chaty Sofia.

Teplota vody v dvoch nekrytých bazénoch pohybuje v rozmedzí 34° C – 38° C. Teplota vyhovuje domácim návštevníkom i zahraničným turistom, pretože môžu celoročne využívať sírano-vápenato-horečnatú vodu s vysokým obsahom železa. Voda v Oraviciach patrí medzi významné termálne vody na Slovensku s priaznivými účinkami na organizmus – najmä na choroby pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek. Viac informácií získate na webe.

 

AquaRelax Dolný Kubín

AquaRelax je aquapark v centre Dolného Kubína. Od chaty je vzdialený približne 45 km.

Jeho dominantou je Vodný svet s ponukou vodných atrakcií rôzneho druhu: tobogany, divoká rieka, hojdací záliv, bublinkovače, masážne sprchy a trysky, vírivky, výhrevné lavice alebo lehátka na relaxačnej terase. V blízkosti aquaparku sa nachádza zimný a futbalový štadión, osvetlené ihrisko s umelou trávou a vyhľadávané lyžiarske stredisko Kubínska hoľa. Doplňujúce informácie sú dostupné na stránkach aquaparku.

 

TATRALANDIA Liptovský Mikuláš

Známy aquapark Tatralandia sa nachádza v regióne Liptov – oblasti s množstvom kultúrnych pamiatok, ľudovou kultúrou v obklopení Tatier, Malej a Veľkej Fatry a Chočských vrchov.

Počas sezóny si na svoje prídu malí aj veľkí v 14 bazénoch s morskou, termálnou aj čírou vodou. Tobogány a šmýkačky spolu s animačným tímom sa postarajú o zábavu pre celú Vašu rodinu a keby náhodou pršalo, ľahko sa ukryjete v celoročne otvorenom Tropical Paradise, kde teplota vody neklesá pod 30 °C. Aquapark Tatralandia sa na nachádza približne 40 km od  chaty Sofia.

 

SKI ORAVICE

Ski Oravice sú jedným z mála lyžiarskych stredísk v strednej Európe so ski-in ski-out termálnym aquaparkom.

Lyžiarsky areál bol otvorený v roku 2006. Nachádza sa približne 500m od chaty Sofia základňa strediska leží v nadmorskej výške 785 m. Zjazdovky sú situované na juhozápadných svahoch vrcholu Krúpová, odkiaľ je vynikajúci výhľad na Skorušinské vrchy a Západné Tatry.Stredisko disponuje vyhrievanou štvorsedačkou a  zjazdovkami o rôznom stupni obtiažnosti,s celkovou dĺžkou viac ako 7 km.Samozrejmosťou je požičovňa lyží,lyžiarská škola a detský vlek(pás).

 

SKI VITANOVÁ

Lyžiarske stredisko Ski Vitanová je vzdialené 5 km od chaty Sofia.

Základom strediska Ski Vitanová je 4-sedačka s dĺžkou 1000 m., ktorá obsluhuje niekoľko zjazdoviek. Nechýba lyžiarska škola, požičovňa a servis lyží a snowboardov, reštaurácia alebo bufet. Príjemným spestrením lyžovačky je nádherná príroda Oravy a Západných Tatier s výhľadmi na končiare okolitých vrcholov.

 

ZUBEREC – ROHÁČE – SPÁLENÁ

Lyžiarske zjazdovky v areáli Zuberec – Roháče – Spálená sú vhodné pre náročných lyžiarov ako aj začínajúcich lyžiarov alebo rodinnú lyžovačku.

Lyžiarsky areál sa nachádza v osade Zverovka, v pohorí Západné Tatry a je vzdialený 20 km od chaty Sofia.Nájdete tu modernú krytú šesťsedačku,štvorsedačku ako aj niekoľko tyčových vlekov.
Dva okruhy v celkovej dĺžke 11,3 km ponúkajú takisto príležitosti pre milovníkov bežeckého lyžovania. Pre tých náročnejších je k dispozícii alpinistická free zóna a novovybudovaný snowpark. Naplánujte si svoju lyžovačku a zistite viac.

 

ZUBEREC – MILOTÍN – JANOVKY

Zjazdovky na Janovkách sú vhodné najmä pre rodiny s deťmi a začiatočníkov.

V areáli strediska sú prevádzkované 4 vleky (dĺžka 1170, 885, 275 a 50 m), pôsobí tu lyžiarska a snowboardová škola, servis, požičovňa lyží a požičovňa snowboardov. Večerné lyžovanie prebieha na hlavnej zjazdovke s osvetlením po celej svojej dĺžke. Toto stredisko je vzdialené 13 km od chaty Sofia.

 

NÁUČNÝ CHODNÍK JURÁŇOVÁ DOLINA

Oravice – Tichá dolina – Juráňová dolina – sedlo Umrlá – Bobrovecká dolina – Oravice
Dĺžka trasy: 7 km, predpokladaný čas 3 hodiny.

Nenáročná prechádzka s krásnymi výhľadmi, ktorú by ste pri pobyte v Oraviciach určite nemali vynechať. Náučný chodník Juráňová dolina sa nachádza v chránenom území TANAP-u a dolina samotná je považovaná za jednu z najkrajších tiesňav na Slovensku.
Na trase je viacero informačných tabúľ, vďaka ktorým sa dozviete viac o miestnom rastlinstve, živočíšstve, histórii a iných zaujímavostiach. Tiesňavy Juráňovej doliny sú v termíne 1.11. – 15.6. uzavreté.

 

ZÁPADNÉ TATRY – ROHÁČSKE PLESÁ

Zverovka – Roháčske plesá – Ťatliakova chata – Roháčske plesá – Spálená dolina – Roháčsky vodopád – Adamcuľa – Zverovka
Dĺžka trasy: 27 km, predpokladaný čas 6 hodín

Jedným z najkrajších turistických zážitkov na Orave je prechod okolo Roháčskych plies.
Je to stredne náročná túra, ktorá vedie najzaujímavejšími časťami Roháčskej doliny
v horskom pásme kosodreviny okolo šiestich horských plies a Roháčskeho vodopádu. Trasa je v termíne 1.11. – 15.6. uzavretá.

 

SIVÝ VRCH

Horáreň pod Bielou skalou – Pod Bielou skalou – Radové skaly – Sivý vrch – sedlo Pálenica – Ostrý grúň – Zuberec
Predpokladaný čas: 6 hodín

Jedna z náročnejších túr, ktorú Vám dávame do pozornosti, začína pri horárni Biela skala. Trasa naprieč prírodnou rezervácou s vyvinutým vysokohorským krasom,
s charakteristickým skalným mestom a najhlbšou priepasťou v Západných Tatrách je veľmi pekná a za jasného počasia je možné obdivovať doliny Liptova a Oravy. Niektoré časti trasy sú zaistené reťazami a trasa je v termíne 1.11. – 15.6. neprístupná.